Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > PW-Sat

PW-Sat

PW-Sat to pierwszy polski sztuczny satelita. Mimo pewnych tradycji badań kosmicznych i uczestnictwa w kilkudziesięciu zagranicznych programach kosmicznych Polska nie miała do tej pory własnego satelity w kosmosie, w całości zbudowanego w Polsce.


Satelita PW-Sat (grafika: Projekt PW-Sat/Andrzej Kotarba)

Satelita PW-Sat został zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej w ramach projektu rozwijanego od 2004 roku. Od początku był inicjatywą oddolną młodych ludzi, przez nikogo nie wymuszoną.

Mimo niewielkich rozmiarów 1 decymetra sześciennego i masie zaledwie 1 kg ten studencki "maluch" jest pełnosprawnym satelitą i wpisuje się historii naszego kraju.

Satelita już znajduje się na orbicie.

Nazwa

Nazwa satelity PW-Sat pochodzi od skrótu Politechniki Warszawskiej (PW) oraz angielskiego słowa Sat będącego skrótem słowa satellite (z ang. satelita).

Zadanie

Zadaniem pierwszego polskiego satelity jest przeprowadzenie eksperymentu wymuszonej deorbitacji. Najpierw satelita zastanie umieszczony na orbicie, aby następnie... zszedł z niej i powrotnie wszedł w atmosferę Ziemi. Tamże spłonie. Technika deorbitacji ma zmniejszyć liczbę tzw. kosmicznych śmieci w przestrzeni kosmicznej.

Dane techniczne

PW-Sat to miniaturowy satelita kategorii CubeSat. W przybliżeniu ma kształt kostki (sześcianu) o boku 10 cm oraz masie 1 kg.


Satelita PW-Sat z rozłożonymi antenami (grafika: Projekt PW-Sat/Andrzej Kotarba)


Wnętrze satelity PW-Sat (grafika: Projekt PW-Sat/Andrzej Kotarba)

  • rozmiary:
    • podczas startu: 10 x 10 x 11,3 cm (stan złożony)
    • na orbicie: 150,0 x 100,0 x 11,3 cm (stan rozłożony - antena, "ogon" do dezorbitacji)
  • masa: 1 kg
  • zasilanie:
    • umieszczone na ściankach bocznych sztywne fotoogniwa o powierzchni 240 cm2 dające moc ok. 2W i służące do zasielania systemów satelity
    • elastyczne fotogoniwa na rozkładanym "ogonie" służącym do wymuszonej deorbitacji (zasilanie tylko do wykonywania pomiarów testowych, ogniwa nie zasilające satelity)
    • pojemność akumulatorów: 5,3 Ah
  • łączność:
    • 4 anteny taśmowe o długości 55 cm każda
    • łącze do satelity (uplink): 435,032 MHz
    • łącze z satelity (downlink): 145,902 MHz
    • kanał telemetryczny: zakres UHF
    • pasmo S-Band (do 256 Kbps)

Umieszczenie na orbicie

Satelita został umieszczony na orbicie dnia 13 lutego 2012 roku na pokładzie należącej do europejskiej agencji kosmicznej ESA rakiety Vega . Organizacja ta zapewniała rakietę nośną i pełną obsługę startu. Polski satelita wyniesiony został za darmo, jako edukacyjny projekt studencki. Działo się to niejako przy "okazji" - obok 2 głównych satelitów wyniesionych zostało w sumie 7 małych studenckich satelitów z różnych krajów. Stanowiły one ładunek dodatkowy.

Przebieg misji:

  • T0 - start 13 lutego 2012 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskie na pokładzie rakiety Vega
  • T0+70 minut - oddzielenie satelity od rakiety nośnej
  • T0+100 minut - rozłożenie anten komunikacyjnych
  • T0+1 miesiąc - rozłożenie "ogona" do deorbitacji, początek eksperymentu wymuszonej deorbitacji
  • T0+1 rok - deorbitacja, czyli zakończenie misji poprzez ponowne wejście w atmosferę i społnięcie w niej.

Warto wspomnieć, był to pierwszy, dziewiczy lot rakiety nośnej Vega mającej służyć agencji ESA do wynoszenia małych ładunków.


Zasobnik na satelity rakiety Vega zawierający m.in. satelitę PW-Sat (grafika: ESA)

Misja

PW-Sat ma służyć do testu deorbitacji, czyli usuwania satelitów z orbity tak, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa dla aktywnych satelitów, załogowych statków kosmicznych oraz międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. Do deorbitacji wykorzystany zostanie szczątkowy opór atmosferyczny. Satelita rozłoży sprężynowy, metrowy "ogon". Zwiększa on opór stanowiąc "kosmiczny hamulec", co przyśpieszy procesu deorbitacji.

Satelita po rozłożeniu ogona i spowolnieniu spłonie w końcu w atmosferze. Stanie się tak około czterech lat bez uruchomionego systemu deorbitacji (gdyby nie udało się rozłożyć "ogona"), około roku z uruchomionym systemem deorbitacji ("ogon" rozłożony). Żaden z elementów nie dotrze do powierzchni Ziemi.

Dodatkowo, na "ogonie" zostały zainstalowane elastyczne panele fotowoltaiczne. Polski satelita przetestuje ich zastosowanie w przestrzeni kosmicznej.


Satelita PW-Sat w ochronnej obudowie (grafika: ESA)

Satelita kontrolowany i sterowany jest z Warszawy, gdzie znajduje się stacja naziemna.

Inne

PW-Sat rywalizował z satelitą Lem o miano pierwszego polskiego satelity. Przewidywany start Lema to wrzesień 2012 roku.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: