Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Wystartowała Ariane 5 z Alphasatem

2013-07-25 Wystartowała Ariane 5 z Alphasatem

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Ariane 5, która wyniosła na orbitę dwa satelity - europejskiego Alphasat oraz indyjskiego INSAT.

Był to 214 lot rakiety rodziny Ariane i 56 udany lot Ariane 5 od 2003 roku. Oba satelity zostały wyniesione na orbity transferowe do docelowej orbity geostacjonarnej (GEO).

Ładunkiem głównym jest Alphasat, reklamowany jest jako najbardziej zaawansowany satelita telekomunikacyjny.


Wizualizacja satelity Alphasat (grafika: Astrium)

Wyposażony on jest w nowe urządzenia umożliwiające zarządzanie wieloma transmisjami przy użyciu różnych częstotliwości oraz mocy nadawczej. W zasięgu satelity znajdować się będzie Europa, Azja, Afryka i Środkowy Wschód.


Platforma Alphabus będąca podstawą satelity Alphasat (grafika: Astrium)

Satelita działa na nowej platformie Alphabus, która zostanie wyniesiona w kosmos po raz pierwszy. Platforma ta umożliwia tworzenie na jej bazie sztucznych satelitów do telekomunikacji.


Testy naziemne Alphasat (grafika: Astrium)

Alphasat ma masę 6 650 kg. Po osiągnięciu orbity i rozłożeniu paneli słonecznych ma mieć rozpiętość 40 m. Działać ma 15 lat. Nadzorowany będzie z centrum satelitarnego lokalizowanego w Tuluzie we Francji.

Ładunek dodatkowy stanowił INSAT-3D, ważący 2 tony indyjski satelita meteorologiczny. Będzie on obserwował pogodowe dla indyjskiej agencji kosmicznej ISRO. Działać ma przez przez najbliższe 7 lat.


Satelita INSAT-3D (grafika: ISRO)

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: