Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Echo

Echo

Echo to seria sztucznych satelitów-balonów.

Satelity Echo były tzw. biernymi satelitami telekomunikacyjnymi. Oznacza to, że w przeciwieństwie do współczesnych aktywnych satelitów telekomunikacyjnych satelity Echo służyły jako ekran odbijający wysłane z Ziemi sygnały. Zatem nie wzmacniały sygnału ani go nie retransmitowały w sposób aktywny za pomocą anten.

Do budowy powłoki satelitów-balonów serii Echo zastosowano mylar pokryty cienką wartwą aluminium. Satelita-balon był napełniany gazem na po osiągnięciu docelowej orbity. Do napełnienia powłoki gazem z racji próżni nie trzeba było dużej ilości gazu.

Seria Echo składała się z dwóch satelitów-balonów:


Echo 1 podczas testów (NASA)

Satelity serii Echo wykorzystywane były także jako satelity geodezyjne. Z powodu swojej wielkości były one widoczne na niebie i umożliwiały triangulację optyczną. Pozwoliły one m.in. na dokładniejszy pomiar odległości między kontynentami.

Satelita-balon Echo 1 Echo 2
Czas na orbicie 1960-1968 1962-1968
Średnica 30 m 41 m
Orbita 1 500 km 1 200 km

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: