Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Mylar

Mylar

Mylar to tworzywo sztuczne produkowane jako cienka folia.

Mylar to nazwa handlowa politereftalanu etylenu (PET) w postaci cienkiej folii. PET jest obecnie masowo wykorzystywany jako tworzywo sztuczne - produkuje się z niego z niego plastikowe butelki do napojów, opakowania lub tkaninę polar. Inne handlowe nazyw Mylaru to Melinex i Hostaphan.

Mylar jest wykorzystywany w satelitach od bardzo dawna. Metalizowany mylar o grubości 0,13 mm (0,005 cala) został wykorzystany do produkcji powłoki sztucznych satelitów-balonów serii Echo. Satelity te po osiągnięciu orbity nadmuchiwały się do średnicy 30 m (100 stóp). Były to pasywne satelity telekomunikacyjne, które odbijały swoją powierzchnią sygnał transmitowany z Ziemi.

Mylar testowany jest także jako kosmiczny żagiel. Żagiel ten rozwijany po wystrzeleniu satelity lub próbnika w kosmos zapewniałby napęd dzięki wykorzystaniu ciśnienie jakie wytwarza a niego świtało słoneczne. Projekty korzystające z mylarowego żagla kosmicznego to Cosmos 1 i LightSail-1.

Mylar testowany był także jako kosmiczne lustro w ramach eksperymentów serii Znamya przeprowadzonych na rosyjskiej stacji kosmicznej Mir. W 1992 roku zostało rozparte na orbicie szerokie na 20 m kevlarowe lustro Znamya 2. Odbijało ono światło słoneczne dając na Ziemi 5 km plamę świetlną o jasności porównywalnej do Księżyca w pełni. Po kilku godzinach eksperymentu zostało one zdeorbitowane i spłonęło w atmosferze. Znamya 2 testowane było pod kątem żagla kosmicznego.

Warto zobaczyć:

  • film promocyjny firmy duPont prezentujacy właściwości materiału jakim jest Mylar.

         
     

    Pierwszy polski satelita na orbicie!

     

    13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

    Zobacz transmisję z wydarzenia:

    Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

    Informacje dla mediów

     

    Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: